Gianni Versace- životopis

28. listopadu 2009 v 14:55 |  Versace

Narozen: 2.12. 1946
Zemřel: 15.7. 1997
Italský génius módy byl známý svou snahou provokovat, jeho modely zdůrazňovaly lidskou sexualitu natolik, že konzervativněji zaměření lidé je mohli považovat za vulgární. Přesto však vytvořil jeden z nejznámějších módních domů současnosti.

Módě se věnoval již od malička, jeho matka Francesca vlastnila módní ateliér a šila šaty pro bohaté klienty a mladý Gianni se v jejím ateliéru učil navrhovat své první modely a pomáhal matce vylepšovat ty její.

Navzdory potenciálu odešel studovat architekturu a k návrhářství se vrátil až v pětadvaceti letech, kdz odjel do Milána. Zezačátku však musel pracovat pro velké módní domy, jako Genny, Callaghan či Comlice.

Roku 1978 otevřel svůj první vlastní butik v milánské Villa della Spiga. Nejdříve prodával vedle svých modelů také modely jiných značek, brzy se ale ve světě módy začal prosazovat.

Jeho modely byly odvážné, navíc kombinoval doslova vše se vším. Miloval barevnost až křiklavost, a tak z jeho rukou vyšla například žlutá saka něbo kolekce potištěná obaly slavného módního časopisu Vogue. V roce 1982 vydal kolekci s šatů s kovovým leskem a ty se okamžitě staly hitem. Versace se však neomezoval pouze na oblečení, vytvářel i bytové doplňky, porcelán či příbory.

V roce 1985 Gianni koupil značku Intacto, která byla podobná jeho vlastní značce, ale byla zaměřena na mladší publikum. V té době již bylo jméno Versace známé po celém světě a nové obchody jen přibývaly. Versace oblékal takové celebrity jako Madonna, Michael Jackson, Elton John či princezna Diana.

Versace byl najat jako hlavní designér pro populární americký televizní seriál Miami Vice, kvůli tomu se musel stěhovat z Itálie na Floridu. Rozkvět společnosti však opuštění Milána negativně neovlivnilo, spíše naopak. V roce 1996 obrat přesáhl jednu miliardu dolarů.

15. červenec 1997 se stal pro Versaceho osudným dnem. Když se vracel z procházky po pobřeží oceánu byl několika ranami zastřelen před svou luxusní vilou Casa Casuarina. Podle vyšetřování policie se stal náhodnou obětí sériového vraha Andrea Cunanana, který krátce po vraždě spáchal sám sebevraždu.

Přes Gianniho úmrtí,své hlavní kreativní duše, žije značka Versace dál. Do čela společnosti se postavil Gianniho bratr Santo a hlavní designérské křeslo obsadila jeho sestra Donattela. Jméno módního domu Versace tak stále září ve světě luxusu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama